... historie Vrbenské lišky

Vrbno je horské městečko, ale přesto má svou lodní posádku. Ta vyráží pravidelně soutěžit na závody dračích lodí. Tým Vrbenských lišek se sestavil v roce 2017, kdy se zúčastnil čtvrtého ročníku závodu dračích lodí na Slezské Hartě. Od té doby je Vrbno pravidelným účastníkem dračího klání na Hartě, ale soutěží s úspěchem i na dalších závodech.
Největší úspěch měly Vrbenské liškyv závodech na Vrbickém jezeře u Bohumína, kde loni v kategorii FUN získaly hned dvakrát zlato - na trati 200 metrů a 1.000 metrů. Letos obhájily své loňské vítězství v závodu dračích lodí na tisíc metrů na Vrbickém jezeře, na dvě stě metrů byly druhé. Další závody na Brněnské přehradě se zase jely na podporu Nadačního fondu Modrý hroch.
Nyní v srpnu se vrbenská posádka chystá na Slezskou Hartu zase. Je to nejen příležitost pro sportovní vyžití, pobavení se party lidí, ale také možnost, jak prezentovat Vrbno na akci, na níž se sjíždí lidé z celé republiky.
„Letos jedeme na závody dračích lodí na Slezské Hartě už popáté. Začali jsme v roce 2017, tehdy vedení města dalo dohromady tým lidí, protože to byla skvělá příležitost pro prezentaci Vrbna i pro pobavení samotných účastníků,“ zavzpomínala na začátky kapitánka Vrbenských lišek Pavla Müllerová.
Vznikl tak pevný základ bojovné posádky, která v závodech soupeřům nic nedává lacino. Ale také umí soupeřům v duchu fair play pomoci. Když se v roce 2018 několik členů jednoho konkurenčního týmu nedostavilo na start, Vrbenské lišky vypomohly a půjčily čtyři své závodníky, aby druhá posádka vůbec mohla odstartovat a závodů se zúčastnit.

Část posádky se obměnila, občas někdo odejde a přijde nový člen. Vrbenský tým má nyní třicet lidí, díky tomu se mohou závodníci v posádce střídat. Na Hartě je třeba do posádky dvacet lidí a bubeník, který udává tempo, v jiných závodech stačí deset pádlujících. Když je příležitost, vyrazí tým procvičit svou sehranost v pádlování do loděnice na Svratce v Brně.
Členové týmu Vrbenských lišek se schází nejen na vodě a u vody, ale občas se potkají třeba na bowlingu, nebo na dalších akcích ve Vrbně. Účastníci přispívají do společné kasy, z níž se pak platí startovné, dresy a další náklady.V minulých letech částečně tým finančně podporovalo Město Vrbno. V letošním roce získal tým od města Vrbna dotaci (2022). Závody dračích lodí na Slezské Hartě jsou dobrou příležitostí pro reprezentaci města, jsou největší svého druhu v celém kraji a sjíždí se sem velké množství diváků.

„Už máme hotová nová soutěžní trička, budou oranžovo černá. Oranžová je barva lišky a jako každý rok jede s námi i maskot Vrbna, ne jako člen posádky, ale jako doprovod.Určitě se přijede podívat i řada lidí z Vrbna, takže nás snadno poznají. Držte nám palce!“ vzkázala fanouškům kapitánka Vrbenských lišek Pavla Müllerová.
Dračí lodě jsou zhruba třináct metrů dlouhé otevřené kánoe s dračí hlavou na špici a dračím ocasem na zádi.Objevily se před více než dvěma tisíci lety v Číně, plavba na nich se stala v posledních letech velmi oblíbená. Je to podívaná pro diváky i zážitek pro samotnou posádku.
Závody dračích lodí se staly největší akcí konanou na přehradě Slezská Harta, která přilákala tisíce lidí a dělá Hartě dobrou propagaci. U vzniku přitom stálo v roce 2014 jen pár nadšenců a dobrovolníků.